1.  Мајкл Џордан заработува повеќе пари од Најк годишно отколку што заработуваат сите фабрички работници на Најк во Малезија заедно.

2. Во јули 1934 година, Бејб Рут му платил 20 долари на еден навивач затоа што му ја вратил бејзбол топката што ја погодил за 700-тата домашна кариера.

3. Питсбург е единствениот американски град со три спортски тимови кои носат исти бои на дресови.

4. Голф топките можат да достигнат брзина од 170 милји на час.

5. Оригиналниот куп Стенли бил висок само 7.5 инчи, поточно 19.05 сантиметри.

6. Во 1935 година Џизи Овенс соборил четири светски рекорди во рок од 45 минути.

7. Луѓето во нудистичките колонии играат одбојка повеќе од било кој друг спорт.

8. Ниту еден висок скокач не бил во можност да остане во скок повеќе од една секунда.

9. Повеќето екипи на НАСКАР користат азот наместо воздух во нивните гуми.

10. Секоја година, 30.000 луѓе се сериозно повредени од опрема за вежбање.

Please follow and like us:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *